Založ si blog

Ako pápež Inocent III. prosil o modlitby za svoju dušu. Po svojej smrti

Inocent III. je považovaný za jedného z najvplyvnejších a najväčších pápežov v dejinách. Napriek tomu sa zdá, že po smrti zápasil s tým, aby nebol zatratený.

 

Budúci pápež Inocent III., vlastným menom Lotario dei Conti di Segni, sa pravdepodobne v roku 1160 narodil do šľachtickej rodiny grófa Trasimunda zo Segni. Bol tiež synovcom iného pápeža, Clementa III. a svoj život rovnako tak zasvätil službe Bohu.

V roku 1198 bol Lotario ako 38 ročný muž zvolený za pápeža a vybral si meno Inocent III. Vďaka svojej mladíckej sile, schopnostiam a odhodlaniu sa stal rýchlo najvplyvnejším človekom svojej doby. Bol to on, kto uvoľnil ruky sv. Františkovi z Assissi pre jeho novátorské projekty. Medzi jeho priority tiež patril boj proti herézam – falošným učeniam o Kristovi a jeho cirkvi – ako aj organizovanie bojov proti Islamu v podobe Štvrtej križiackej výpravy. V novembri 1215 zvolal Štvrtý lateránsky koncil, ktorý je dnes považovaný za vôbec najdôležitejší koncil v celom stredoveku. Práve toto zhromaždenie dogmaticky podchytilo vieru o premení Eucharistického chleba na telo Kristovo, prikázalo veriacim ísť aspoň raz do roka na spoveď a ustanovovalo podmienky menovania biskupov. Neraz mal tiež posledné slovo pri ustanovení toho či onoho človeka za kráľa.

 

(https://upload.wikimedia.org)

 

Potom, po plodných 18 rokoch v pápežskom úrade, v roku 1216, Inocent umiera.

Kresťania veria, že keď človek umrie, môže sa dostať len na tri miesta: do neba, do očistca, alebo do pekla. Peklo je večné, tam keď sa niekto dostane, už nikdy odtiaľ nevylezie. Očistec je čo do trestov podobný peklu – hovorí sa, že duše sú v ňom v očistnom plameni – avšak po určitej dobe, zväčša dlhých rokoch, je duša považovaná za „očistenú od svojich hriechov,“ takže môže konečne vstúpiť do Božieho kráľovstva. Tresty v očistci sa dajú skrátiť jedine modlitbami za duše tu na zemi a hlavne obetnými omšami. Modlitby za duše v očistci boli kedysi veľmi rozšírené v celom katolíckom svete.

Ešte v deň svojho úmrtia sa duša pápeža Inocenta III. zjavila sv. Lutgardii z Aywierés, belgickej mníške. Stránka venovaná sv. Lutgardii píše o tomto výjave takto:

„V júli 1216 uvidela zrazu Lutgardia pápeža vo svojej vízii. Jeho telom sa vinuli plamene. Lutgardia nevedela že pápež umrel, keďže sa táto správa do Belgicka ešte nedoniesla. „Kto ste?“ spýtala sa muža v plameňoch. „Som pápež Inocent“ – „Čože?“ zvolala v šoku. „Ako je to možné, svätý otče, že ste práve vy trýznený tak strašnou bolesťou?““

(http://www.mysticsofthechurch.com/2015/09/st-lutgarde-of-aywieres-first-known.html)

 

Pápež mníške vysvetlil, že mal skončiť vo večnom zatratení kvôli trom špecifickým hriechom, no Boh sa nad ním, zrejme vďaka príhovoru Panny Márie, napokon zľutoval. Inocentov trest bol aj tak strašný:

„Beda mi! Je to vskutku hrozné; a bude to trvať storočia, ak my ty nepomôžeš! V mene Márie, ktorá pre mňa vyprosila možnosť sa ti zjaviť, ťa prosím, pomôž mi!“

Po týchto slovách sa mníškina vízia skončila.

Sv. Lutgardia po tomto obraze ihneď zvolala svoje sestry a spolu sa za pápežovu dušu začali modliť.

Temné sily sa obracajú proti Veľkej Británii

27.10.2022

Úmrtie kráľovnej Alžbety II. bola už druhá veľká strata Británie v priebehu len niekoľkých mesiacov. Totižto len v minulom roku zomrel… James Bond. Áno, presne tak. Nezomrel doterajší predstaviteľ Jamesa Bonda – Daniel Craig – ale priamo sám agent 007 a to na konci poslednej bondovky s jemne zavádzajúcim názvom „Nie je čas zomrieť“, keď sa nechal, čoby [...]

Čo hovorí kartička „Epidémia“ z kartovej hry „Illuminati“ (1995) ?

26.11.2021

Kedysi sa o kartovej hre s názvom „Illuminati“ hovorilo veľmi veľa – a to zvlášť v súvislosti s veľmi podivnou kartou (v celej sade ich je asi 400), ktorá akoby poukazovala na teroristické útoky z 11. septembra 2001, pričom… kartová hra dokázateľne pochádza z pred roka 1996. Všetkých 400 kariet z hry je mimoriadne bizarných. Cítiť z nich nielen zlo a škodoradosť, [...]

K pamiatke dňa invázie do Československa z roku 1968 – zasväťme Rusko!

21.08.2021

Dnes je to po prvý krát, čo si Slovenská republika oficiálne pripomína inváziu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do Československa takzvaným pamätným dňom. Invázia bola reakciou na takzvanú „Pražskú jar“ vedenú Alexandrom Dubčekom a vypukla v noci z 20. na 21. augusta 1968, kedy vojská piatich krajín na čele so ZSSR obsadili kľúčové body po celom [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

Matej Gavlák

POZRITE TIEŽ: matejgavlak.eu/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 518991x
Priemerná čítanosť článkov: 6487x

Autor blogu

Kategórie