Založ si blog

Francúzi veria, že v ich krajine v blízkej budúcnosti reálne hrozí ďalšia revolúcia

Neviem koľko ľudí u nás pozná internetovú stránku s názvom Quora. Je to perfektná vec. V podstate ide o to, že dáte akúkoľvek otázku (ale vážne akúkoľvek) a rôzni ľudia (väčšinou z brandže a vždy pod vlastným menom) na ňu odpovedajú. Môžete sa spýtať na dejiny, varenie, cudziu krajinu… Ja osobne najradšej čítam rôzne otázky ohľadom vojenských záležitostí a na Quoru píše plno bývalých vojakov, ktorí opisujú vlastné pocity a „zážitky“ z prvých línii bojov. Zaujímavé sú tiež odpovede rôznych bodygardov a „insiderov“ na otázky, aká v súkromí  je tá a tá celebrita, alebo ten a ten politik.

 

Takto na Quore padla zaujímavá otázka: Je reálne, že Francúzsko ustanoví šiestu republiku v najbližších desiatich rokoch?

 

Áno, súčasná Francúzska republika už je piata v poradí!:

Prvou (*1789) bola revolučná robespierrovská republika ukončená Napoleonovým prevratom.

Druhou (*1848) bola republika nastolená po abdikácii kráľa Ľudovíta Filipa. Za prezidenta bol zvolený Bonapartov synovec (tiež Napoleon), ktorý, podobne ako jeho strýko, novú republiku veľmi rýchlo ukončil vlastným prevratom.

Tretia republika (*1870) bola založená po invázii nemeckých vojsk kancelára Otta von Bismarcka a páde cisára Napoelona III. Táto vydržala najdlhšie, avšak – paradoxne – ju ukončil opätovný vpád nemeckých vojsk, tento krát nacistických.

Štvrtá (*1946) vznikla po Druhej svetovej vojne, no bola natoľko nefunkčná a nestabilná, že ju bolo treba „prebudovať“ inak v krajine reálne hrozila občianska vojna.

Piata republika teda vznikla v roku 1958 a bola na mieru šitá De Gaulovi, čo je dnes vnímané ako veľký problém, keďže sa považuje za „konceptuálne zastaranú.“

 

Šiesta republika by teda teoreticky mal byť štátny útvar, ktorého štátne orgány by boli koncipované iným spôsobom, ako je tomu dnes.

 

Na vyššie  zmienenú otázku na Quore odpovedal Yoan J. Leleu.

 

Leleu hovorí, že súčasná Francúzska republika v roku 2020 trpela absolútnou krízou legitimity. Doslova píše: „piata Francúzska republika je celkom nelegitímna už od svojich počiatkov, od De Gauloveho defacto štátneho prevratu v roku 1958.“ V podstate hovorí, že celý koncept štátu bol navrhnutý De Gaulom a ním osobne menovanými ľuďmi pre De Gaula a jeho ľudí. V piatej republike došlo k masívnemu predaniu premiérskej moci prezidentovi, takže premiér Francúzska je dnes len akými pudlíkom prezidenta. To isté platí aj o parlamente, kde platí, že víťaz berie všetko – celý parlament pracuje pre prezidenta a v praxi nie je možná situácia, kedy by mala prezidentské kreslo jedna strana a parlamentnú väčšinu iná (ako napríklad u nás).

 

Leleu ďalej uvádza: „Referendum? Realisticky môže referendum zvolať iba prezident. V roku 2005 bolo referendum (o EÚ) dokonca zrušené, lebo sa jeho výsledky nepáčili vtedajšiemu prezidentovi.“ Autor preto uvádza, že ultra-ľavica má skutočne za cieľ vytvorenie šiestej republiky a ultra-pravica zas chce ústavne drasticky pozmeniť (obmedziť) úlohu prezidenta. Ak sa tieto úlohy nepodarí naplniť mierovou cestou, „ v takom prípade smerujeme k starej dobrej la révolution.“ Leleu ďalej pokračuje: „Súčasné status quo je neudržateľné, veď popularita Francoisa Hollanda bola na úrovni 4 percent.“

Autor ďalej uvádza, že Francúzsko tiež trpí krízou inštitucionálnou, pretože jedinou schopnou opozíciou voči prezidentovi sú len… súdy.

 

Leleu: „Takže áno, pripravte sa na šiestu republiku, ktorá príde už čoskoro. Buď sa tak stane ihneď po prezidentských voľbách 2022, alebo tých následných v roku 2027.“

Autor nakoniec dodáva: „Alternatívou by bola ďalšia z našich populárnych revolúcií, pretože ani vy určite nechcete, aby prvý Polo-imperiálny národno-ekologický kalifát vlastnil 500 nukleárnych hlavíc.

Ďalší prispievatelia do diskusie v podstate súhlasia hovoriac (T. Virkkala): „(Je to) realistickejšie, než by som si myslel dekádu dozadu.“

 

+ + +

Osobne ma zaujala aj správa, že podľa škótskej prvej premiérky N. Sturgeonovej defacto bude ďalšie referendum o odtrhnutí sa Škótska od Veľkej Británie a to aj napriek odporu B. Johnsona, pretože ako uvádzajú isté katolícke proroctváKeď Anglicko začne strácať svoju moc, zničenie Paríža bude na dohľad

Do blízkosti Zeme sa rúti „rozpadnutá kométa“ nie nepodobná tým z katolíckych proroctiev

31.10.2023

Jedným zo znamení veľkého Božieho trestu na túto skazenú generáciu – nukleárnej 3. svetovej vojny – má byť podľa katolíckych proroctiev aj akási „rozpadnutá kométa“, ktorej úlomky budú dopadať na Zem. Médiá priniesli správu, že veľmi podobný objekt sa práve rúti do našej Slnečnej sústavy. Kométy vždy boli znamením Božieho trestu Každý deň [...]

Memorandum o potrebe zbližovania stredoeurópskych národov na báze národno-konzervatívnych hodnôt

30.10.2023

(vypracoval Matej Gavlák, 30.10. 2023) Na zachovanie našich starobylých národov je potreba zmena uvažovania a zmena taktiky stredoeurópskych národno-konzervatívnych síl. 1) Politická realita stredoeurópskeho priestoru a) Geopoliticky a historicky je stredná Európa do značnej miery jeden celok s veľmi podobnou mentalitou, podobnými problémami a podobnými [...]

Nové informácie o identite predpovedaného Veľkého katolíckeho monarchu a aj to kedy možno vystúpi

09.09.2023

Tento blog sa už pred mnohými rokmi venoval proroctvám o akomsi „Veľkom katolíckom monarchovi“, ktorý príde z Francúzska, aby zachránil katolícku Cirkev a európsku civilizáciu pred ich úplným kolapsom. Každým dňom je jasnejšie, že sa k týmto udalostiam blížime míľovými krokmi. Hoci je identita tejto osoby stále neznáma, teraz na svetlo svetla vyplávali nové [...]

Európska komisia únia EÚ

EK varovala Slovensko pred chystaným zrušením elitnej zložky prokuratúry

06.12.2023 17:20, aktualizované: 17:30

Vláda premiéra Fica schválila návrh zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry.

Taylor Swiftová, magazín Time

Time: Osobnosťou roka je speváčka Swiftová, v ťažkej dobe je 'zdrojom svetla'

06.12.2023 16:15

Americká popová hviezda sa stala tohtoročnou osobnosťou roka magazínu Time.

Specialny sud, prokuratura, tresny cin

Opozícia protestuje proti zrušeniu ÚŠP. PS avizuje ústavnú sťažnosť, Matovič začína zbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu

06.12.2023 16:10, aktualizované: 16:55

Opozičné strany avizujú aj protesty vo verejnom priestore v súvislosti s vládnym zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry.

kontrola hranice maďarsko Čuňovo

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia

06.12.2023 15:37

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že na samite v Bruseli nenašli odpoveď na to, dokedy tieto kontroly majú trvať.